O Festiwalu

I. edycja Festiwalu „Polskie Kręgi Sztuki w Chinach"

Polskie Kręgi Sztuki

Fundacja Kręgi Sztuki zaprasza Państwa na I. edycję Festiwalu „Polskie Kręgi Sztuki w Chinach”, który odbędzie się w dniach 16.10 – 4.11 w Chinach.
Impulsem do zacieśnienia współpracy jest program „Jedwabny Szlak 2.0”, część wielkiego projektu geopolitycznego zwanego „Nowym Jedwabnym Szlakiem” lub koncepcją „Jednego pasa, jednej drogi”. Polska jest jednym z kluczowych partnerów Chin w tym projekcie.

Tytułowe „kręgi sztuki” są symbolem przenikania się różnych dziedzin sztuki, które będziemy prezentować podczas festiwalu: plastyki, muzyki oraz filmu. Zaproszeni przez nas artyści są wybitnymi przedstawicielami każdej z nich.
Fundacji Kręgi Sztuki zależy na tym, by polska kultura jak najszerzej zagościła w świadomości chińskiej publiczności. Chcemy, by Polska była postrzegana nie tylko jako ojczyzna Fryderyka Chopina, ale także jako kraj, w którym powstają dzieła, mogące inspirować artystów z całego świata.
Warto podkreślić, że Festiwal ma szansę stać się imprezą cykliczną.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem medialnym Telewizji Polskiej, Telewizji Polonia i Wirtualnej Polski.

Program festiwalu

Miejsca

Beijing 1+1 Art Centre

Pokaż/Ukryj

BEIJING 1+1 ART CENTRE To jedna z najbardziej prestiżowych i znanych galerii w Pekinie. To jedyna wolnocłowa przestrzeń artystyczna w Pekinie, która łączy wszystkie kraje i regiony. Prowadzi model działania “istnienia poza cłem i w jego granicach”. Składa się z dwóch przestrzeni o łącznej wielkości 6200 ㎡, jedna w obrębie Nanchizi Imperial Culture Area do East of Tiananmen, druga przy Chaoyangmen North Street 11.

Odwiedź stronę

Beijing Concert Hall

Pokaż/Ukryj

Beijing Concert Hall (Filharmonia Pekińska), 1 North Xinhua Street, Xicheng, Beijing Zbudowana w 1985 roku, Filharmonia Pekińska była pierwszą w Chinach profesjonalną salą koncertową z wysokiej jakości infrastrukturą dźwiękową. Przestrzeń koncertowa na parterze mieści ponad tysiąc miejsc siedzących, zaś na wyższych kondygnacjach znajdują się przestrzenie wystawowe. W Filharmonii występują artyści instrumentalni i wokalni, wykonujący zarówno muzykę Chińską jak i zachodnią. Niższa scena sali koncertowej redukuje przestrzeń między występującymi a widownią. 15-panelowa struktura refleksyjna, zawieszona w trzech miejscach nad sceną, odbija fale dźwiękowe w każdy zakamarek sali koncertowej, wzmacniając efekt akustyczny.

Odwiedź stronę

Chińskie Archiwum Filmowe

Pokaż/Ukryj

Chińskie Archiwum Filmowe (CHINA FILM ARCHIVE) jest skarbnicą historii filmu chińskiego. W swojej ofercie ma zarówno pokazy filmów, jak i bibliotekę filmową. Założone w 1958, CFA ma ponad pięćdziesięcioletnią historię. Od momentu powstania, gromadzi archiwalne materiały sztuki filmowej. Archiwum podzielone jest na dwa katalogi, z czego jeden zawiera materiały filmowe, a drugi materiały pisane (takie jak scenariusze, scenopisy, streszczenia itp.), fotosy i plakaty filmowe. Najcenniejsze zbiory w kolekcji CFA to filmy dokumentalne, ale też i zdjęcia, z najważniejszych wydarzeń historycznych z początków Chińskiej Republiki Ludowej. CFA ma również zachowane kopie wielu ważnych filmów wyprodukowanych w latach 30 i 40 XX wieku. Pokazy polskich filmów będą się odbywały właśnie tam.

Odwiedź stronę

Concert Hall of Central Conservatory of Music (Sala Koncertowa Centralnego Konserwatorium Muzycznego)

Pokaż/Ukryj

Concert Hall of Central Conservatory of Music (Sala Koncertowa Centralnego Konserwatorium Muzycznego) 43 Baojia Street, Xicheng, Beijing Sala Koncertowa Centralnego Konserwatorium Muzycznego mieści się w historycznej rezydencji księcia Chun, także tutaj urodził się cesarz Kuang-hsu. Obecnie jest to popularne miejsce koncertów i wydarzeń kulturalnych. Dzięki wyjątkowemu stylowi tradycyjnej Chińskiej architektury i przynależności do Centralnego Konserwatorium Muzycznego, które jest jedyną ogólnokrajową artystyczną instytucją szkolnictwa wyższego w Chinach, sala koncertowa przyciąga także na warsztaty mistrzowskie sławnych muzyków oraz orkiestry z całego świata.

Odwiedź stronę