27
paź

Mateusz Borowiak


Informacje o koncertach

  1. Data: 26.10.2016
    Miejsce: China Conservatory of Music Concert Hall (PEKIN)
  2. Data: 29.10.2016
    Miejsce: Yangzhou Concert Hall
  3. Data: 31.10.2016
    Miejsce: Shanghai City Theatre

O artyście:

Urodzony w 1988 roku w Wielkiej Brytanii polski muzyk młodego pokolenia jest absolwentem Uniwersytetu Cambridge, który ukończył z wyróżnieniem w 2009 roku. Naukę gry na fortepianie i kompozycji pobierał w Guildhall School of Music and Drama – Junior School w Londynie. Studia pianistyczne kontynuował w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem w 2011 roku.

W Wielkiej Brytanii występował jako solista, w renomowanych salach koncertowych takich jak, Barbican Hall, Birmingham Symphony Hall, czy Cadogan Hall, Cambridge oraz na festiwalach w King’s Lynn, Lower Machen, Northern Aldborough i Stratford-upon-Avon. Jego liczne koncerty były transmitowane przez krajowe i lokalne stacje radiowe i telewizyjne w Polsce, Hiszpanii, Belgii i na Słowacji. Jego nagranie płytowe Trzynastu Preludiów i Fug amerykańskiego kompozytora Louisa Pelosiego zostało wydane w Nowym Yorku, przez wytwórnię KASP records w 2012 roku. Dokonał również nagrania Wariacji na temat Paganiniego Witolda Lutosławskiego z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia.

Jest laureatem nagród Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Królowej Elżbiety w Brukseli (III miejsce i nagroda publiczności radia Musiq’3), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Maria Canals w 2011 r. (złoty medal i I nagroda, nagroda dla najmłodszego finalisty oraz nagroda dla najlepszego wykonawcy muzyki Isaaca Albeniza), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Rina Sala Gallo w 2010 r. (I nagroda oraz nagroda publiczności), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Cleveland, w 2011 r. (nagroda za najlepsze wykonanie dzieła współczesnego), Konkursu Yamaha Music Foundation of Europe w 2011 r. (I nagroda), Konkursu Harriet Cohen Memorial Award w 2010 r. (I nagroda), Konkursu Pianistycznego Royal Over-Seas League w 2006 r. (I nagroda), oraz Konkursu Pianistycznego Christopher Duke w 2006 r. (I nagroda). Otrzymał nagrody Rima Alamuddin Prize (2008) i Sir Arthur Bliss Prize (2010) za kompozycję, oraz nagrodę Donald Wort Award (2008 i 2009) za najlepsze wyniki w nauce na Uniwersytecie w Cambridge.