27
paź

Kwadrofonik


Informacje o koncertach

 1. Data: 25.10.2016
  Miejsce: Beijing Music Concert Hall
 2. Data: 28.10.2016
  Miejsce: World Music Museum Theatre (WUQIANG)
 3. 8

O zespole:

Zespół powstał w 2005 roku w wyniku połączenia dwóch duetów: perkusyjnego i fortepianowego. Magdalena Kordylasińska i Miłosz Pękala (Hob-Beats Duo) oraz Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik (Lutosławski Piano Duo) tworzą jedyny taki kwartet w Polsce i jeden z niewielu na świecie. Wspólnie wykonują muzykę XX i XXI wieku, utwory komponowane specjalnie dla zespołu, transkrypcje utworów symfonicznych a także kompozycje własne inspirowane polską muzyką tradycyjną. Muzycy w czasie pracy nad swoimi utworami często podążają drogą improwizacji, doświadczeń i poszukiwań dźwiękowych, mających na celu maksymalne wykorzystanie możliwości dwóch fortepianów i perkusji.

Kariera zespołu rozpoczęła się od projektu Folklove, który spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem na 9. Festiwalu Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja”, na którym muzycy otrzymali Grand Prix, Nagrodę Prezydenta Miasta Warszawy i „Burzę Braw” – Nagrodę Publiczności. Krytycy uznali zespół za odkrywczy i wytyczający nowe tory w muzyce folk. Od tej pory muzycy nie przestają zaskakiwać – w ciągu kilku lat przygotowali wiele transkrypcji (m. in. „Mikrokosmos” B. Bartoka i „Harnasie” K. Szymanowskiego), wykonali kilkanaście premier utworów współczesnych oraz przygotowali pierwsze w pełni polskie wykonanie utworu Steve’a Reicha „Music for eighteen musicians”. Zespół jest laureatem wielu prestiżowych nagród – m.in. Nagrody Specjalnej 3. Konkursu Europejskiej Unii Radiowej EBU „Svetozar Stracina” przyznanej za nowoczesność, innowacyjność i wierność tradycji. W 2010 po raz pierwszy zaprezentowali projekt „Byłem tu. Fryderyk”, który jest muzycznym kolażem inspirowanym utworami Fryderyka Chopina, muzyką tradycyjną i współczesnymi technikami wykonawczymi.

Zespół koncertował w wielu miastach Polski, Europy, na Bliskim i Dalekim Wschodzie i w obu Amerykach. Gościli w takich salach jak: Filharmonia Narodowa, Studio im. W. Lutosławskiego, Carnegie Hall, Chicago Symphony Center, Filharmonia Berlińska, Izumi Hall (Osaka), Sala Centralnego Konserwatorium w Pekinie. Po koncercie w Chicago „New Herald Tribune” uznało zespół za niezwykle odkrywczy a opracowanie „Preludia e-moll” Fryderyka Chopina za absolutnie genialne.

Kwadrofonik jest doceniany przez publiczność nie tylko za wysoki poziom wykonawczy, lecz także za zaskakujące pomysły wykorzystania instrumentów perkusyjnych i fortepianów. Ich koncerty te stają się pięknymi widowiskami, w czasie których muzycy wykorzystują często kilkadziesiąt instrumentów. Muzycy prowadzą także kursy mistrzowskie oraz koncerty edukacyjne o muzyce współczesnej dla dzieci w wieku przedszkolnym. Kwartet jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Kwadrofonik, którego druga edycja odbędzie się w grudniu 2016 w Teatrze Nowym w Warszawie.

Skład:

 • Magdalena Kordylasińska – instrumenty perkusyjne
 • Miłosz Pękala – perkusja
 • Emilia Sitarz – fortepian
 • Bartłomiej Wąsik – fortepian