Aktualności

3
lis

Datong wieńczy Kręgi – 03.11.2016

Koncertami Konikiewcz Trio, Royal String Quartet oraz Dagadany w chińskim Datong zamknęliśmy oficjalnie festiwal Polskie Kręgi Sztuki w Chinach.

Przed częścią koncertową odbyło się spotkanie przedstawicieli „Fundacji Kręgi Sztuki” z lokalnymi władzami. Jego tematem było nawiązanie współpracy między Datongiem, który jest znanym ośrodkiem kulturalnym w Chinach a Polską. O godz. 17 lokalnego czasu w Datong Demonstration Comprehensive Education Base – Multifunctional Theatre, rozpoczęła się część koncertowa.
Jako pierwsi wystąpili: Wojciech Konikiewicz, Maciej Matysiak oraz Artur Lipski, czyli Konikiewicz Trio w repertuarze, który sprawdził się podczas wcześniejszych koncertów festiwalowych. Potem przyszła pora na rewelacyjny Royal String Quartet, w składzie: Izabella Szałaj-Zimak, Roman Hoffmann, Marek Czech i Elwira Przybyłowska. Formacja udowodniła swoją wszechstronność i zamiłowanie do przekraczania granic: klasyki, jazzu, muzyki popularnej oraz elektronicznej.

Drugą część ceremonii zamknięcia festiwalu rozpoczął dyrektor oraz pomysłodawca festiwalu – Wojciech Majewski, który w swoim wystąpieniu wyraził dumę z tego, że Festiwal Polskie Kręgi Sztuki w Chinach cieszył się tak dużym zainteresowaniem odbiorców. Był to również moment na podziękowania dla naszych patronów oraz sponsorów.
Następnie zagrali: Daga Gregorowicz, Dana Vynnytska, Mikołaj Pospieszalski, Bogdana Vynnytska, Marcina Tapereka, Piotra Budniaka oraz Bartosza Nazaruka czyli DagaDana! Pełen humoru koncert, podczas którego chińska publiczność wraz z zespołem śpiewała po polsku „zasiać, zebrać”, udowodnił, że jest to ten rodzaj muzyki, który uszczęśliwia zarówno słuchaczy, jak i twórców. Połączenie muzyki wykonywanej na instrumentach tradycyjnych i elektronicznych, to recepta DagaDany na muzyczną podróż pomiędzy kulturą Chin a Słowiańszczyzną.
Ceremonię zamknięcia w Datong śledziło na żywo w internecie 50 tysięcy osób. Z danych przekazanych przez naszego chińskiego partnera wynika, że w sumie wszystkie aktywności koncertowe festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach, śledziło niemal 15 milionów osób! Są to zsumowane wartości: frekwencji na koncertach, oglądalności live-streamingu, śledzenia informacji na portalach, WeChacie oraz w lokalnych mediach.
Cieszyliśmy się znakomitą frekwencją na wystawach polskich plakatów. Widzowie dopisali na wszystkich projekcjach arcydzieł polskiej kinematografii w China Film Archive. Wielu zainteresowanych uczestniczyło w wykładach i warsztatach. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się koncerty wszystkich festiwalowych wykonawców, we wszystkich miastach w których gościliśmy.
Liczne propozycje współpracy oraz podkreślana przez gospodarzy na każdym kroku chęć i potrzeba zacieśniania już istniejących kontaktów polsko-chińskich, przekonała nas całkowicie, że była to pierwsza, ale na pewno nie ostatnia edycja festiwalu „Polskie Kręgi Sztuki w Chinach”.